0012-2
JAK PLÁNOVAT SVATEBNÍ TYPY

NENÍ SKUPINA – JAKO SKUPINA 1/2

By on 30/03/2016

Fotografie skupin patří obecně mezi podceňované části práce fotografa. Přitom právě k těmto snímkům se po letech velmi často vracíte. Jako doklad našeho tvrzení uvádíme krátký „záznam“ rozhovoru z jedné rodinné sešlosti:

„Jééé – tady jsem já a tady moje kamarádka. Děda byl tehdy štramák. A ta malá neteřinka? Ta je už dávno maminkou! No jo, už je to třicet let, ale pořád rádi vzpomínáme.“

Profesionální nafocení skupin vyžaduje tolik umu, že zde mnohdy zklame nejeden fotograf. Důvodů k nezdaru se najde hned několik:

– Více lidí = více nástrah a komplikací
– Aktuální prostředí a počasí nás mohou také zaskočit
– Představy klientů mohou kolidovat s naším pohledem na konkrétní situaci
– Časové omezení je typickou faktorem, který ovlivňuje úroveň skupinových fotek

Nakonec i ve dvou lidech se máme co ohánět, pokud chceme mít nafocenou svatební skupinu na jedničku.

Jak to potom má zvládnout samotný fotograf?

Navíc: „Představte si, jak dlouho se tvoří módní fotka s jednou modelkou.“

A ta již přesně ví, co má dělat: Je dokonale oblečená, nalíčená, má zkušenosti. No a teď si zkuste vybavit okamžik, kde je lidí třeba 50. Ne však modelingu znalých, ale takových, kteří jsou nervózní z letního horka, mají hlad a nemají nejmenší chuť se nechat fotit.

137-2

„Co potom?“

Běžně se představa snoubenců velmi liší od zkušenosti fotografa a od přání svatebních hostů. Rozdílný pohled se promítá jak do času, tak do celkové organizace a průběhu. Pojďme si nyní uvést pár příkladů toho, jak by většina snoubenců ráda viděla focení skupin:

a) Po skončení obřadu všichni hosté pokojně vyčkají dalších pokynů fotografa. Pro zkrácení času nějaká, všemi oblíbená, autorita zavtipkuje na téma stavu ženicha a nevěsty, přičemž všichni pozorně očekávají, co se bude dít dál.
b) Je bezvětří a na vybraném místě příjemný a vlahý stín. Místo je uzpůsobené tak, aby bylo možné nafotit jak velké skupiny, tak komorní portréty.
c) Výhodou vybraného prostoru je nekolizní terén, kde se nesetkáváme s dalšími svatbami, nepobíhají za vámi turisté apod.
d) Lidé se po odfocení sami ptají, zda je nutná jejich přítomnost a zůstávají vždy na takovém místě, aby měl fotograf práci rychle hotovou.
e) Nikdo další nefotí. Nikdo nevolá na lidi ze skupinky, aby se koukli i na něho a nepostávají za právě focenou skupinou.
f) Nevěsta má připravený seznam všech variant, takže práce jde jako po másle a do dvaceti minut je standardních patnáct variant nafoceno.
g) Nevěsta si je vědoma toho, jak je tato část náročná na koordinaci, a tak se již dopředu domluvila s kamarádkou, která ji pomáhá dohledávat nejbližší příbuzné, které focení teprve čeká.

B-0327-2

Krásný interiér Zámku Jánský vrch.

Za takové ideální situace máte opravdu nakročeno ke skvělým snímkům. My si však v dalším díle ukážeme, jak to dopadá, když vše nevychází tak perfektně, jak by si člověk přál.

Hezký den a nebojte se skupin, jen se na ně dobře připravte.
Martin a Katka Adamcovi

TAGS
RELATED POSTS
1 Comment
  1. Odpovědět

    Šárka K.

    22/02/2016

    Dobré připomínky a postřehy, díky Vašim článkům jsme nemuseli projít některými nepříjemnými chvílemi během našeho svatebního dne :-) Šárka K.

LEAVE A COMMENT

AMAKA
Olomoucký kraj

... Každá svatba je jedinečná a mou snahou je navždy zachytit emoce a detaily tohoto dne. ... Každý pár je jiný a každá svatby vypráví jiný příběh. ... Líbí se mi být jeho součástí. Tento den si zaslouží tolik pozornosti, že mimo fotografii se mu věnuji ještě zde na BLOGU. Svatební foto web najdete na: www.svatebni-fotos.cz a www.olomouc-svatebni-fotograf.cz

KOMENTÁŘE
NOVÉ ČLÁNKY