0701-2
SVATEBNÍ TYPY

PROBLÉM ČERNÉ A BÍLÉ U SVATEBNÍCH ŠATŮ

By on 10/11/2015

Každý z vás si umí představit běžnou svatební fotografii. Myslíme tím takovou, na které je ženich v černém a nevěsta v bílém. Málo kdo si však uvědomí, jak velký vliv má tento černobílý kontrast na kvalitu konečného výstupu v tisku. Dalo by se to přirovnat ke studené a horké sprše. Obě teploty jsou pro člověka na hranici snesitelnosti, a tak stačí jen trochu nepozornosti a může dojít k maléru.
U fotky je to o to horší, že současně působí „studená a teplá voda“, tj. okrajové pásmo světla a stínu, kdy senzor fotoaparátu musí zvládnout i tyto vysoké nároky. Pokud se mu to s odřenýma ušima podaří, tak poslední tečku finální fotce dá fotolab, který nezvládá takový rozsah černobílé a může nám udělat i z povedeného snímku na monitoru takovou fotku, která bude mí ty neslavně známé černé a bíle fleky…

A proč o tom všem mluvíme?

Možná právě vy váháte, jaké svatební modely si vyberete. Možná byste se raději vyhnuli typickým kombinacím střihu a barev, a vrhli se raději do víru kreativních kombinací. No, a právě pro vás je určen tento díl našeho svatebního blogu. Ten může být pádným argumentem ke všem všetečným dotazům vašich nejbližších. Jako například:

„Proč si, dcerunko nechceš vybrat ty krásné bílé šaty a volíš ty meruňkové?“

A vy poučeni odpovíte: „Protože na fotkách lépe vyniknou jiné barvy a hlavně meruňky mám ráda!“

Můžete se setkat s odporem typu: “Vždycky se nevěsty braly v bílém a nikdy to nevadilo?“

Opět máte v rukávu pádný argument: „Ale mami, nikdy nebyly tak vysoké nároky na kvalitu výsledné fotografie.“

Svatební pády

Teď se ale podívejme, co vše se musí řešit v případě, že se rozhodnete „jít do klasiky“:

Fotograf si v tom případě hlídá:
Intenzitu světla a kontrasty.
Aktuální počasí, kdy za slunečného dne je situace snad úplně nejhorší. Na obleku a šatech nevěsty se tvoří „vysmahlé“ fleky a nikdo a nic tomu nemůže zabránit.
Roční dobu. Nejlépe je fotit v období podzim až jaro, nejhůře pak v letním období.
Denní dobu. Ideální je večerní světlo, polední slunce pak působí právě opačně.
Nastavení fotoaparátu. Doslova se balancuje s korekcí času, clony a citlivosti na samotné hraně. Stačí se splést o jeden krok a výsledek je katastrofální.
Odrazy, které mohou velmi pomoci a někdy zase dost uškodit. Záleží pak na konkrétních okolnostech…
Použití blesku. Ne vždy je vhodný, někdy je na škodu, někdy zachraňuje situaci.

V tento okamžik jste se už možná vážně naštvali a tak si říkáte:

„Tak ale viděli jsme hafol fotek, kde je bílá i černá v pořádku!“

Tak určitě ano, ale neviděli jste tu spoustu, která byla smazána a hlavně:
Abychom tento „problém“ kompenzovali, tak využíváme výše uvedených triků. Doporučení netradičních barev oblečení, večerní čas focení, podzimní až jarní období, vhodné využití blesku, focení v místech s méně kontrastním světlem, kvalita samotné práce fotografa a nakonec?

„Neřešitelné nedokonalosti dohánějí ruční lokální softwarové korekce.“

Tento způsob je dosti pracný, je lépe se mu vyhnout, ale opravdu je během dne tolik momentů, které není možné nijak vhodně kompenzovat, a pak saháme po tomto způsobu redukce nedostatků.

Proto platí:

Abyste měli hezkou bílou a černou na svatebních šatech, tak je většinou nutné,
aby fotograf vytvořil snímky v RAW formátu a ručně pak doladil světlo a stín. To určitá část profesionálů nedělá, takže možnosti dalšího zpracování jsou pro ně velmi omezené.

Zámek Chropyně

Krásný interiér Zámku Chropyně.

A ještě poslední dodatek pro zvídavé duše. Ty již „našli“ řešení:

„Nastavím fotoaparát tak, aby nevěsta měla šaty světelně akorát!“

Bohužel vás zklameme. Naše odpověď znovu vychází z výše popsaného. V případě, že šaty budou ideálně bílé, tak barvy ženichova obleku se slijí do jednotné černé. Stejně tak vaše obličeje ztmavnou a vše kolem vás také. To okolí by mnohdy ani nevadilo, ale ty tmavé tváře vypadají při tisku opravdu divně…

V případě, že se tedy rozhodnete pro netradiční barvy, tak vězte, že každý fotograf si práci s vámi bude pochvalovat a stejně tak fotolaby budou s radostí tisknout právě vaše svatební fotografie…

Oblíbené jsou tak barvy v odstínech šedi pro ženicha a nemusí jich být zrovna padesát. No a pro nevěstu? Tak tam se mantinely snad ani nekladou – kromě červené, která je pro digitální fotografii také velkým oříškem.
Kdybychom měli doporučit, tak nic nezkazíte volbou krémové, meruňkové a broskvové barvy…

Hezký den a pevné nervy při výběru svatební garderoby.
Martin a Katka

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

AMAKA
Olomoucký kraj

... Každá svatba je jedinečná a mou snahou je navždy zachytit emoce a detaily tohoto dne. ... Každý pár je jiný a každá svatby vypráví jiný příběh. ... Líbí se mi být jeho součástí. Tento den si zaslouží tolik pozornosti, že mimo fotografii se mu věnuji ještě zde na BLOGU. Svatební foto web najdete na: www.svatebni-fotos.cz a www.olomouc-svatebni-fotograf.cz

KOMENTÁŘE
NOVÉ ČLÁNKY