0192-0
SVATEBNÍ TYPY

NÁSTRAHY SVATEBNÍHO PODPISU

By on 15/11/2015

Váš děda určitě svatební podpis zvládl na jedničku. Byla jiná doba a požadavky kladené na fotografa se ani zdaleka nepřibližovaly dnešním nárokům. Myslíme, že vaši prarodiče byli vděčni za jakoukoli fotku – nezaostřenou, přeblesknutou, kompozičně nedokonalou…

„Hlavní bylo, aby na snímku byl vidět někdo, kdo se jim alespoň vzdáleně podobal!“

Pokud však budeme vycházet z dnešní situace:

„Průměrné nároky na dnešní fotografii se ocitají na úrovni dřívější světové špičky.“

Takže, abychom zvládli profesně třeba jen tématiku svatebního podpisu, musíme se vyhnout většině nástrah, které jsou v tomto úkonu skryty.

„A To se nám podaří jen ve spolupráci s vámi!“

Svatební podpis

Prostor pro podpis na Úřadě ve Šternberku.

Jaká jsou tedy nebezpečí, která mohou zhatit snahy po dobrém podpisu?

a) Místo – Prostředí, kde se snoubenci podepisují, má být ze všech úhlů pohledu dekorativní a malebné. Uvědomte si prosím, že fotograf v daný moment volí směr záběru, který je často jediný možný s ohledem na organizaci obřadu. Je pak na škodu, když za nevěstou „musí“ být oprýskaná zeď, lešení, reklamní cedule apod.

Dalším neduhem je poloha místa k podpisu. V kostelích je často takový prostor vymezen u stěny s úzkým stolkem. Pak ale není možné vytvořit ideální záběr a kompozici. Problematické je i umístění stolečku přímo před snoubenci, kdy je zase obtížné vytvořit záběr páru bez stolu. Stejně tak podpisové plochy umístěné přímo na poledním slunci, v polostínu apod. To vše je více než ošemetné.

Určitě tedy zvažujte, kam stolek umístíte a jak bude na fotkách asi působit. Věříme, že se vám to vyplatí.

Svatební podpis

Venkovní prostor v areálu Zámku Velké Losiny.

b) Dekorování podpisového stolu – Například bílý ubrus na slunci je pro snoubence i fotografa více než zapeklitou překážkou. Z bílé vznikne na většině záběrů jen plocha bez vzorku. Je to tím, že stůl je otočený ke světelnému zdroji, kterým může být slunce nebo třeba lampa. Pak je mnohem více nasvětlen, než novomanželé samotní.

Pokud je takový ubrus třeba na poledním slunci, stává se z něho odrazná plocha, která snoubence neuvěřitelným způsobem oslní. Mžourají pak, aby vůbec našli místo pro svatební podpis a žádný blesk fotoaparátu nedokáže tuto situaci vhodně zachránit!

„Proto je lépe se bílému ubrusu úplně vyhnout!“

Doporučujeme tedy volit vždy nějakou barvu dekorace, výrazný vzor či strukturu ubrusu. Pěkný historický stolek vypadá dobře i bez textilních doplňků. Celou kompozici pak mohou krásně doplnit květiny, ozdobná miska, držátko na pero, stužka apod.

c) Podpis jako v první třídě – Nezapomínejme, že podpis je pro nevěstu nový! To od ní vyžaduje více soustředění než obvykle a budoucí paní se tak často nahne k úředním listinám blíže, než je vhodné. Fotografovi tak znemožňuje zachytit optimálně její obličej a dokumenty. Výsledkem je pak spíše fotka oddacího listu a účesu nevěsty, než vydařený záběr svatebního podpisu. Proto důrazně doporučujeme odstup očí od papíru aneb:

„Svatební podpis jako v první třídě.“

IMG_0301

d) Sedět nebo stát? – Obojí je možné. Pokud budete stát, tak potom opravdu stůjte! Nejhorší variantou je hrbit se nad stolem. V případě, že sedíte, tak vypadá hezky menší taburetek. Tak totiž vyniknou vaše šaty, opěrátko židle vám nezakrývá záda apod.

e) Lidé za vámi – Věřte tomu, že i když fotograf pracuje na zachycení krásy podepisované osoby, tak na snímku je zároveň vidět vše i za tímto člověkem. Nebudeme rozebírat, kde všude se mohou ocitnout neposedné ruce ženicha a svědků, každopádně:

„Snažte se tvářit stále tak, jako byste byli zrovinka foceni.“

Doporučujeme: Pěkně pak vypadá, když je partner ve chvíli vašeho podepisování mírně za vámi. Dotváříte tak fotku jako pár a celkově podpoříte i atmosféru takového záběru.

Svatební podpis

Prostor pro podpis v Chrámu Svatého Václava v Olomouci

.Jak je vidět, podpis není žádná věda, a když ho zvládl děda? Tak vám se dozajista, po přečtení tohoto článku, podaří na jedničku.

Hezký den a pohodové svatební přípravy přeje
Martin a Katka Adamcovi – tým AMAKA

 

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

AMAKA
Olomoucký kraj

... Každá svatba je jedinečná a mou snahou je navždy zachytit emoce a detaily tohoto dne. ... Každý pár je jiný a každá svatby vypráví jiný příběh. ... Líbí se mi být jeho součástí. Tento den si zaslouží tolik pozornosti, že mimo fotografii se mu věnuji ještě zde na BLOGU. Svatební foto web najdete na: www.svatebni-fotos.cz a www.olomouc-svatebni-fotograf.cz

KOMENTÁŘE
NOVÉ ČLÁNKY