03
SVATEBNÍ TYPY

VŠECHNY SVATEBNÍ FOTKY VÁM VYRETUŠUJEME A UPRAVÍME 3/3

By on 17/02/2016

V předchozích dvou dílech, jsme si dokázali, že retušovat všechny svatební fotky je matematicky, filozoficky a existenčně nemožné. Fotograf Idealista, který se o to pokusil, se zhroutil a šel se věnovat jiné práci. A my skončili dotazem:

„Jak jen to ti kolegové dělají, že slibují retuše všech svatebních fotografií?“

Abychom celou situaci lépe pochopili, tak si takové kolegy pozveme. Nazveme je pracovně: Fotograf Snaživec, Chytrák a Pohodář.

Fotograf Snaživec:
Chápe trh a jeho úskalí. Je rozumný, není to žádný filuta. Proto se rozhodne od nátury snažit. Napíše sice podobné heslo: „Všechny fotky retušuji…“, ale s tím, že se pak reálně pokusí lidem vysvětlit, jaká hloupost to je.
Ruka trhu ví, že lidé jsou často unavení, jednají zbrkle a instinktivně. Proto mají tak často úspěch taková ohromující hesla jako:

„Svatební focení zdarma.“
„Nyní se bavte, platbu nechte na potom.“
„Retušujeme všechny svatební fotografie.“

Opravdu i také heslo jako: “Svatební focení zdarma“ jsme viděli. To není žádná smyšlenka! Zdarma to však bylo jen do doby, než jste chtěli svatební fotky. Ty už zdarma rozhodně nebyly!

02

Zámek Sychrov

Fotograf Chytrák:
Ten má pod čepicí! Rozhodně vám slíbí všechny fotky vyretušované. Najde na internetu hyper, super „profesionální“ software – takový, který hromadně vyhlazuje vše, co se do něj hodí. No a pak nastaví ty nejvyšší hodnoty a už to valí… Pleť je krásně hladká, snad až uměle dokonalá, gumová…

„Ale co to?“

Hladké a gumové je i všechno kolem. Šperky, stromy, domy, lidi, vaše oči i šaty!

Co se to děje? „Vždyť mě ani vlastní máma nepozná!“ pláčete.

„A víte proč?“

Protože tímto způsobem se ničí to nejžádanější, a to kresba snímku. Fotka se rozžehlí a rozpatlá, až se na ní sami nepoznáte. Jistě, jsou dnes pokročilejší technologie, kdy si můžete nastavit intenzitu a místo kde chcete patlat. Promyslete si však, zda opravdu máte zájem o takovou usměrněnou destrukci vašich snímků.

Nazvali bychom to: “Řízenou likvidací kvality“

Takový nešetrný postup také neodstraní ty zásadní problémy pleti, které při ruční retuši rozhodně nepřehlédnete. Otázkou pak zůstává, zda takový způsob práce vůbec nazývat retuší, nebo spíše plošným vyhlazením, žehlením…

„Fotograf Chytrák tak svůj slib dodržel a nedodržel zároveň.“

Fotograf Flink – pohodář:
V určitém ohledu to má pan Flink nejlepší. Slíbí cokoli, cenu přizpůsobí jakkoli a pak jen: „Děj se vůle Boží“. Nafotí kvantum materiálu, stáhne do PC, a pokud má dobrou náladu, tak zlehka protřídí a předá. Je spousta klientů, kteří retuš nepoznají. A těm pár jedincům, kteří se ohradí, odpoví:

„Ale paninko, ty fotky jsou retušované, copak to nevidíte?“

Zkuste se potom dohadovat o tom, kdo má a nemá pravdu… Nezapomínejte ale, že jednáte s pohodářem. Takže vůbec není jisté, zda se bude o čem dohadovat – totiž kdy a jestli vůbec vám fotky předá.

„Pohodář je v pohodě, slíbí cokoli a na trhu je velmi oblíbený, tedy alespoň ze začátku.“

01

A jak to děláme my? Samozřejmě nejlépe :)

Některé profily fotografů výše uvedených kombinujeme. Snažíme se dále zákazníkům vysvětlit, že některé sliby konkurence jsou plané. Co se týká retuší, tak v nabídce máme i ručně zpracované a na míru vytvářené retuše.

Snažíme se přizpůsobit trhu i tím, že poskytujeme úpravy všech fotografií dvěma způsoby:
– Základní je spíše skupinová korekce v rámci doladění světla, kontrastu, barev a kompozice.
– Exkluzivní jsou to ty samé úpravy, ale již s individuální kontrolou každé fotografie a lokální korekcí v rámci výše uvedených úprav.

Záleží už jen na nárocích klienta a jeho představách.

Nebojte se nás proto oslovit a zeptat se…

A ještě poslední tajemství na závěr:
Snímky se dají „retušovat“ již při jejich vzniku. Nevěříte? Zeptejte se klidně svého fotografa, určitě vám o tom rád něco řekne…

Hezký den a příjemný čas předsvatebních příprav.
Martin a Katka Adamcovi – tým AMAKA

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

AMAKA
Olomoucký kraj

... Každá svatba je jedinečná a mou snahou je navždy zachytit emoce a detaily tohoto dne. ... Každý pár je jiný a každá svatby vypráví jiný příběh. ... Líbí se mi být jeho součástí. Tento den si zaslouží tolik pozornosti, že mimo fotografii se mu věnuji ještě zde na BLOGU. Svatební foto web najdete na: www.svatebni-fotos.cz a www.olomouc-svatebni-fotograf.cz

KOMENTÁŘE
NOVÉ ČLÁNKY