IMG_5171
JAK PLÁNOVAT

MŮŽE ČAS A DOBA OBŘADU OVLIVNIT SVATEBNÍ FOTO? 2/2

By on 18/02/2016

V předchozím díle jsme upozornili na rozdílnou kvalitu světla v rámci denních hodin. Řekli jsme si, že nejvyšší úrovně snímků dosáhnete v ranních nebo večerních hodinách. Všimli jsme si české fixace na dobu oběda, která je pro svatební fotografii nejméně vhodnou. A nakonec jsme vám slíbili, že v dalším díle se zaměříme na vliv ročního období a vzájemného propojení vlivu času a ročního období.

Tak s chutí do toho:

Jak se mění kvalita světla s ohledem na roční dobu?

Neprováděli jsme žádné podrobné statistiky, které by přesně určovaly dobu, pod kterým je slunce v ideálním úhlu 20°- 35° nad horizontem. Každopádně běžný člověk již ze zkušenosti ví, že podzimní, zimní a jarní slunce je na obloze mnohem níž, než to letní. Z toho nám pak logicky vychází i vhodné měsíce pro svatební fotografii.

Jsou to: říjen, listopad, prosinec, leden, únor, březen, duben

Nezapomínejte prosím, že mluvíme o ideálním období s ohledem na světlo. Teplotní, srážkové a další vlivy pro dané měsíce pak zapříčiňují, že tento čas není mezi snoubenci příliš oblíbený. Pokud se však rozhodnete risknout nepřízeň počasí a jít do takové svatby, tak můžete jenom vyzískat:

Mohou se totiž povést opravdu exkluzivní fotografie!

IMG_9015

Dále nebudete mít problém s výběrem fotografa, termínu, místa svatby a navíc můžete dosáhnout i řady slev. My sami se například brali v říjnu – všude byl klid, pohoda, hostům dříve narozeným nebylo horko… Každý si to opravdu užil a krásných fotografií se povedla opravdu spousta.

Jak zkombinovat roční období a denní hodinu?

Opět vám nabídneme zjednodušený, ale praktický návod:
– Koukněte se do vyhledávače a zadejte si termíny jako „Putování slunce po obloze“; „Sluneční kalkulačka“; „Východ a západ slunce během roku“ apod. Najdete zde řadu velmi propracovaných studií. Ty vyhodnocují den v roce, hodinu a v závislosti na hodnotách pak úhel slunce nad horizontem.
– Řiďte se citem a zkušeností. Určitě si dovedete představit, že v zimním období může být vaše svatba klidně v poledne, kdy se slunce dostane na své maximum pod úhlem 20° nad horizontem. Na jaře a na podzim pak můžete využít větší část dne, tj. do 10 hodiny ranní a od 3 hod. odpolední. No a v létě je obvykle ideální doba do 9 hodiny ranní a od 5-6 hodiny večerní.

Zde odkaz na jedno z velmi prosluněných svatebních míst: Svatý Kopeček

0028

Co říci závěrem?

Určit ideální dobu není nijak složité, mnohem náročnější je pak přizpůsobit tomu celou svatbu a organizaci. Naše doporučení berte opravdu jen jako snahu po tom, abyste si uvědomili, že krásné zahraniční svatební fotografie vznikají velmi často za večerního soumraku či v období barevného podzimu a kvetoucího jara. Nezapomínejte také, že denní světlo je liška podšitá, která dokáže měnit svůj vliv i s ohledem na aktuální počasí, oblačnost, místo svatby v údolí, v lese či na náhorní plošině…

Jsme rádi, že se s vámi můžeme podělit o naše zkušenosti a potěší nás také, pokud něco z toho budete mít chuť zakomponovat do svých svatebních plánů a strategií.

Hezký den a dobré světlo
Tým AMAKA – Martin a Katka

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

AMAKA
Olomoucký kraj

... Každá svatba je jedinečná a mou snahou je navždy zachytit emoce a detaily tohoto dne. ... Každý pár je jiný a každá svatby vypráví jiný příběh. ... Líbí se mi být jeho součástí. Tento den si zaslouží tolik pozornosti, že mimo fotografii se mu věnuji ještě zde na BLOGU. Svatební foto web najdete na: www.svatebni-fotos.cz a www.olomouc-svatebni-fotograf.cz

KOMENTÁŘE
NOVÉ ČLÁNKY