0272-1
JAK PLÁNOVAT SVATEBNÍ TYPY

NENÍ SKUPINA – JAKO SKUPINA 2/2

By on 30/03/2016

V předchozím díle jsme vás upozornili na to, že nafotit pěknou svatební skupinu může být někdy opravdu fuška. Uvedli jsme také pár příkladů z praxe a doporučili kroky, které mohou pomoci při focení svatebních skupin. Nakolik je pak realita vzdálena ideálu pohodového skupinového focení, tak na to se podíváme v tomto díle. Pro lidi, kteří mají rádi systém a strukturu, jsme si dovolili uvést četnost výskytu každého jevu v procentech:

0277-2

Mimochodem fotografie vznikla na Radnici v Šumperku.

30% – Všech svatebních hostů odchází ihned po vyfocení úvodní hromadné fotografie. Nevěsta se pak marně snaží svolat všechny zpět. Když se nad tím zamyslíme, tak je to logické: Většina hostů má hlad, chtějí si povídat s přáteli a nějaké skupinky je zajímají jen pramálo.

50% – Není ideální počasí. Svatby jsou často v létě, kdy je v posledních letech horko k padnutí. Takové podmínky nepřidají na klidu ani pohodě všech zúčastněných. Lidé jsou nervózní, zpocení a snaží se co nejrychleji focení ukončit.

30% – Je komplikovaná kompozice prostředí. V okolí jsou rušivé vlivy – cizí lidé, auta, reklamní cedule, značky. Nebo nevyhovující světelné podmínky – ostré slunce, tvrdé stíny, světlo odrazem nevhodně zabarvené (pod stromy zelené, u barevné stěny pak třeba červené). Často se tak musí přecházet na přívětivější místo, které může být přeci jen dále od svatebního obřadu. To samozřejmě nikoho nepotěší, a tak se vždy volí určitý kompromis.

50% – Opomene si zajistit pomocného koordinátora. Takový rodinný koordinátor se vždy hodí: dopředu svolává jednotlivé hosty a práce jde mnohem lépe od ruky, svatebčané nejsou nervózní a všichni si pochvalují dobrou organizaci svatby.

30% – Se na neúspěchu podílí časová tíseň. Hlavně ti dříve narození účastníci svatby byli zvyklí, že se nafotily 3-4 varianty skupinek a bylo vymalováno. Dnes jsou požadavky jiné, proto při kombinaci 20 skupin, není v silách fotografa, dostat se na stejný čas, jako jeho retro kolegové v historii. Lidé potom mohou být unavení, což se může projevit i řadou nepříjemných a zbytečných připomínek, výše zmíněným odcházením atd. Určitě je dobré si dopředu promyslet, kolik skupin je opravdu nutných a u focení nad rámec důležitého základu pak reagovat dle konkrétní situace a chování svatebčanů.

0450-2

Interiér krásného Zámku Náměšť na Hané.

10% – Nezájem o focení. Kdy se lidé schválně schovávají, snaží se stát stranou apod. Samozřejmě všichni vědí, že je nevěsta na fotografiích chce, ale mají patrně své osobní důvody, nebo to vše berou jen jako zábavu a zpestření.

30% – Lidé postávají za právě focenou skupinou. Ne schválně, ale spíš nedopatřením. Prostě prochází se, povídají si a zapomenou na to, že svatební focení stále probíhá. Tímto však opět prodlužují dobu práce a jejich samotné čekání. Ideální je, aby ti co fotili, pak na základě instrukcí koordinátora odcházeli na hostinu a ostatní hosté, kteří se zrovna nefotí, stáli za fotografem.

70% – Svatební hosté pokřikují na fotografovanou skupinu, fotí si je současně s fotografem a vyčleňují si právo na pozornost. Toto patří mezi nejčastější a nejvážnější chybu. Lidé seřazení do skupinky jsou rozptýlení, koukají více směry, jsou roztržití a neví, na co se mají soustředit. Opět se prodlužuje čas focení, klesá kvalita snímků a roste množství pokažených fotek.

30% – Nezvládnutá organizace ze strany provozovatele svatebního místa. Na některých hradech a zámcích se mísí jedna svatba s druhou, často do prostoru vstupují i civilní hosté apod. Tady je dobré volit méně známé lokality a méně frekventované termíny.

0586

Snad jsme nezapomněli na nic zásadního a tento krátký výčet přispěje k pohodě vašeho svatebního dne. Na druhou stranu, nenechte se zastrašit a zkazit si náladu, protože:

Nic neplatí absolutně!

Takže i za horších podmínek, za nepokoje a rozladění se dají vytvořit zajímavé skupinové fotografie. Netradiční určitě, klasické pak s jistým omezením také. Vždy však rozhoduje vkus vás samotných. Proto každý musí odpovědět sám, co od fotek očekává, jakou chce kvalitu, typ atd.

O skupinách by se toho dalo napsat ještě mnoho – způsob členění, práce s prostorem, práce s pohybem, jak docílit vnímavého publika atd. Snažili jsme se zde upozornit na to nejdůležitější – na ideální podmínky pro kvalitní skupinovou fotku.

Hezký den a hodně pohody do svatebních příprav přeje
Martin a Katka Adamcovi – tým AMAKA

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

AMAKA
Olomoucký kraj

... Každá svatba je jedinečná a mou snahou je navždy zachytit emoce a detaily tohoto dne. ... Každý pár je jiný a každá svatby vypráví jiný příběh. ... Líbí se mi být jeho součástí. Tento den si zaslouží tolik pozornosti, že mimo fotografii se mu věnuji ještě zde na BLOGU. Svatební foto web najdete na: www.svatebni-fotos.cz a www.olomouc-svatebni-fotograf.cz

KOMENTÁŘE
NOVÉ ČLÁNKY