JAK PLÁNOVAT SVATEBNÍ TYPY

PROČ NEMÁ NA SVATBĚ FOTIT VÍCE LIDÍ?

By on 09/11/2015

Proč to ten fotograf po nás chce?“
„Co když je za tím touha po zneužití naší naivity a toho, že fotky pak bude mít jen a pouze on?“

Motivy kolegů mohou být opravdu prapodivné, a pokud jste fandové detektivních příběhů, tak vás určitě napadne celá paleta záměrů, které fotograf může mít.
Každopádně důvody jsou často velmi prosté. Pojďme se na ně podívat blíže:

Kdo vás fotí, tak vás nesleduje!

Takový svatebčan se netěší z vašeho svátečního dne. Je zabraný do nastavování foto přístroje a nekouká se kolem sebe. Chce totiž pořídit hezký snímek a v té chvíli ho vlastně vůbec nezajímáte.

Člověk „fotící“ je chtě-nechtě součástí exteriéru!

Je totiž dokreslujícím prvkem vaší krásné svatební kompozice. Vše máte načančané – květiny, ubrusy a spoustu dalších dekorací…

Ale pozor!

Strejda Pepa se zvedá z lavice a vrhá se za tím nejkrásnějším svatebním záběrem s vášní dravce. V ten moment fotograf mačká spoušť a místo polibku – ouuuha.

Něco se pokazilo!

Místo líbání jsou na snímku velká, černá záda strýce Pepy. O to zajímavější je taková reportážní fotografie v případě většího počtu dobrovolných „pomocníků“. Tady už raději necháme prostor pro čtenářovu fantazii.

Kdo fotí, tak si svatbu neužije!

Tohoto bodu jsme se již zlehka dotkli výše. Opravdu, takový člověk z toho nic nemá, nakonec ani jeho partner si hezké zážitky neodnáší. Je tam sám a nemá s kým sdílet vše pěkné z těch neopakovatelných momentů. A tak, místo aby dotyčný byl teď a tady, tak je myšlenkami úplně jinde. Však si sami vzpomeňte, jaké to je, když musíte na rodinném výletě fotit.

Kdo fotí, tak ruší ostatní!

Sedíte, sledujete přednes oddávajícího a díváte se na krásnou nevěstu:

Najednou křupání podlahy pod kroky rodinného fotografa, ten vám zacloní výhled a pak stojí a čeká na „moment dokonalosti“. A pokud nezemřel, tak tam čeká dodnes… Tedy promiňte, to jsme omylem zabředli do pohádkového světa.

A tak místo snoubenců naopak sledujete, jak „kvalifikovaně“ teta Jaruš nastavuje svůj velký tablet přímo v srdci historické kaple. V prostoru, kde je každému jasné, že z fotky toho moc nebude. Ono v těchto objektech je často minimum světla a nemá ani cenu se nažit něco nafotit, pokud nemáte tu nejlepší dostupnou techniku.

Čím víc jiní fotí, tím méně snímků má pak fotograf!

Počet fotografujících je přímo úměrný počtu ztracených snímků. Každý další nadšenec, který takto chodí, mává rukama, dřepí a přebíhá, tak vlastně „obírá“ hlavního fotografa o drahocenné a neopakovatelné záběry.

 

V praxi to vypadá následovně:
Právě procházíte „Uličkou“ a všude jsou ruce s mobily, záda kamarádů apod.

„Pozor – Pane fotograf!“ Lidé jsou nevhodně otočení!

„No bodejť by ne“ řeknete si. Vždyť chtějí také něco vidět, vyfotit a účastnit se tak společně té velké slávy. Jenže fotograf v ten moment spíš přemýšlí, zda pokračovat, nebo se raději s přítomnými dohodnout na příměří. Proto všem ze srdce znovu doporučujeme: „Vyhněte se fotománii!“

A kde je riziko přílivu nadšených fotografů největší?

Všude tam, kde se jedná o reportážní fotografii: Obřad, svatební tradice, hostina… Trochu specifické je to pak u focení skupin a partnerského stylizace, ale o tom až někdy jindy…

„Můžeme vás však uklidnit“

Jsme dva, fotek je vždy spousta. Buďte úplně v pohodě! Nakonec i kameraman potřebuje svůj prostor, takže je nás na pódiu slávy opravdu dostatek. Pamatujte tedy na níže uvedené pravidlo:

„Množství blýskajících fotoaparátů není a není přímo úměrné množství kvalitních fotografií.“

Východ z Kostela Svatého Mořice v Kroměříži

Dalo by se říci: „Že okolnosti jsou v tomto případě spíše kontraproduktivní.“

A co závěrem? Chceme vás hlavně podruhé uklidnit:
„Nepropadejte panice a vždy vše vyhodnocujte zdravým selským rozumem.“

Naší snahou je najít takový kompromis, abychom my dva mohli fotit a vy všichni si tu svatbu pořádně užili.

Hezký den Katka a Martin
AMAKA tým Olomouc

 

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

AMAKA
Olomoucký kraj

... Každá svatba je jedinečná a mou snahou je navždy zachytit emoce a detaily tohoto dne. ... Každý pár je jiný a každá svatby vypráví jiný příběh. ... Líbí se mi být jeho součástí. Tento den si zaslouží tolik pozornosti, že mimo fotografii se mu věnuji ještě zde na BLOGU. Svatební foto web najdete na: www.svatebni-fotos.cz a www.olomouc-svatebni-fotograf.cz

KOMENTÁŘE
NOVÉ ČLÁNKY